Blog

Popularne mity o pielęgnacji skóry

Nasze babcie miały swoje, sprawdzone sposoby na pielęgnację skóry. Kobiety, którym dawniej udawało się dłużej zachować młodość, zwykle były autorytetami w kwestii dbania o urodę. Jedne z nich zachwalały codzienne używanie tłustego kremu znanej i lubianej marki, inne z kolei twierdziły, że na zachowanie młodości najlepsze jest mycie twarzy w zimnej wodzie. Dziś mało kto już pamięta o babcinych sposobach na urodę. Często natomiast jesteśmy przekonani o prawdziwości niektórych sposobów na zachowanie pięknej skóry, które okazują się nieprawdziwe. Oto najpopularniejsze mity o pielęgnacji skóry, w które jeszcze niedawno wszyscy wierzyli:

Nie ma sposobu, aby zapobiec zmarszczkom

Na przedwczesne starzenie się skóry ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest genetyka, innym – naturalna utrata elastyczności skóry. Na genetykę kompletnie nie mamy wpływu. Natomiast na zatrzymanie utraty elastyczności już możemy wpłynąć. Obecnie wiemy już, że za starzenie się skóry w dużym stopniu odpowiada promieniowanie słoneczne. Nie bez znaczenia pozostają także codzienne nawyki w pielęgnacji skóry oraz styl życia, na który składa się palenie papierosów, picie alkoholu oraz nawyki żywieniowe. Mamy wpływ na opóźnienie starzenia się skóry, choć rzeczywiście, prędzej czy później pojawienie się choć drobnych zmarszczek jest nieuniknione.

Makijaż zaostrza lub powoduje trądzik

Jako nastolatka z pewnością nie raz słyszałaś od mamy „nie maluj się, bo będziesz mieć więcej pryszczy”. To mit w ogólnym znaczeniu. Dostępne dziś kosmetyki kolorowe nie muszą zapychać porów i zaostrzać zmian trądzikowych. Tak może się stać w przypadku stosowania podkładów o tłustej konsystencji, które nie są dostosowane do cer z tendencją do trądziku.

Codzienny peeling zachowa skórę w dobrej kondycji

Odkąd odkryliśmy, że złuszczanie skóry czyni ja gładką i bardziej wolną od zaskórników czy stanów zapalnych, w pewnym momencie popadliśmy w przesadę. Stosowanie peelingu z pewnością jest doskonałym sposobem na zachowanie skóry w dobrej kondycji, jednak jak wszystko w życiu – powinno być stosowane z umiarem. Zbyt częste złuszczanie naskórka może podrażniać skórę, powodować zaczerwienienia i wrażliwość. Stosowanie peelingu raz w tygodniu najczęściej jest wystarczające.

Ćwiczenie mięśni twarzy zapobiega zmarszczkom

To jeden z tzw. „babcinych” mitów. Niestety, nawet najbardziej intensywna gimnastyka twarzy nie zapobiegnie zmarszczkom. Za powstawanie zmarszczek odpowiedzialny jest spowolniony proces produkcji kolagenu i elastyny. Dostarczanie skórze składników powodujących stymulację produkcji kolagenu jest najlepszym sposobem na ochronę przed zmarszczkami.

Należy stosować kremy z filtrem tylko latem

Promieniowanie UV dociera do powierzchni ziemi przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Filtr nie musi być przez cały rok równie wysoki co latem, jednak warto zadbać o krem na dzień, który będzie chronił skórę przed promieniowaniem nawet zimą.

Drogi krem, równa się lepszy krem

To oczywisty mit. O skuteczności kremu świadczy zawartość substancji aktywnych. Można się spodziewać, że w najtańszych kremach nie będzie ich zbyt dużo, jednak trzeba uważnie przyglądać się etykietom, bo może okazać się, że droższy krem będzie miał składników aktywnych znacznie mniej niż ten ze średniej półki. Drogie kremy dość często mają zawyżona cenę ze względu na sygnowanie produktu znanym nazwiskiem lub duże wydatki na marketing.

Osoby mające tłustą skórę mają mniej zmarszczek

To także mit. Wiadomo, że nawilżanie to największy wróg zmarszczek, jednak nie jest prawdą, że osoby z tłustą skórą mają ich mniej. Skóra może być tłusta, ale jednocześnie odwodniona. Ponadto, tłusta skóra często jest grubsza niż skóra sucha, czego efektem są zmarszczki innego rodzaju, a nie ich brak.

źródła:
https://www.webmd.com/beauty/features/9-skin-care-myths#3
https://www.bioelements.com/blog/combination-skin/skin-care-facts